SMART HOME môže mať rôzne podoby vďaka rôznemu množstvu integrovaných technológií a ani lokalizácia vo väčších mestách nie je „podmienkou“. Táto realizácia takpovediac v prírode pod Malými Karpatami je toho krásnym príkladom. Už samotná lokalita napovedá o blízkom kontakte s prírodou. Realitu pocitu SMART HOME v prírode potom dotvára aj záhrada a okolie tejto realizácie.
Zdravá vnútorná klíma
Zdravie je vo vašom smart home na prvom mieste. Nebolo tomu inak ani pri tejto realizácií. Vzhľadom na lokalitu, v ktorej sa táto realizácia nachádza nebolo potrebné prehnané množstvo integrovaných technológií ale rozumné a funkčné spojenie s prírodou. Stavba sa nachádza čiastočne v lesnom prostredí, množstvo zelene a stromov na pozemku a v okolí vytvára príjemnú klímu a v letných mesiacoch aj množstvo prirodzeného príjemného tienenia.
Samozrejmosťou však bola inštalácia a integrácia tienenia (žalúzie, rolety) vzhľadom na veľké presklené plochy, ktoré síce ponúkajú výborné výhľady, ale je potrebné interiér v letných mesiacoch ochrániť pred prehrievaním. Zároveň automatické inteligentné tienenie zabezpečuje optimálny „prísun“ jasu do miestností. Tým sa zároveň optimalizuje aj potreba dodatočného umelého osvetlenia a teda spotreba energie.
Pre doplnenie komfortu v letných mesiacoch boli osadené a integrované aj klimatizačné jednotky. Tie fungujú v automatických režimoch vďaka snímačom teploty, osadeným v miestnostiach neviditeľne pod vypínačmi. Podlahové vykurovanie je taktiež riadené automatickými režimami, navyše doplnené snímače teploty v podlahách pomáhajú optimalizovať aj spotrebu energie.
K udržaniu zdravej vnútornej klímy potom prispievajú aj osadené snímače vlhkosti, ktoré v spolupráci s ventilátormi v kúpeľni a technických priestoroch zabezpečujú odstránenie vlhkosti a odvetranie priestoru.

Tienenie
V tomto prípade klient s architektkou použili hneď niekoľko rôznych typov tienenia, s ktorými sa pravidelne alebo aj menej často stretávame pri našich realizáciách. Vzhľadom na už v tejto dobe klasické použitie veľkých portálov, ktoré prinášajú množstvo denného svetla do priestoru boli na týchto inštalované vonkajšie žalúzie – jedno z najčastejších využívaných riešení.
V dennej zóne je potom zaujímavé riešenie, kde v šikmej streche osadené strešné okná priamo „pokračujú“ do okien. Na týchto strešných oknách je použité riešenie vo forme screenových roliet, ktoré ponúkajú najlepšie zatemnenie.
Samostatnou kapitolou tienenia sú markízy, ktoré sú skvelým riešením pre zatienenie terás, balkónov, alebo zimných záhrad. Ich nevýhodou je slabá odolnosť voči dažďu a vetru. V tomto prípade markíza zabezpečuje príjemné posedenie na terase. Vďaka integrácii ovládania markízy a údajov z inštalovanej meteostanice, zabezpečujú automatické procesy zatiahnutie v prípade vetra alebo dažďa a zabránime tak jej poškodeniu. Markíza zároveň môže byť automaticky riadená v závislosti na čase, teplote alebo slnečnom svite. Markízu môže klient samozrejme ovládať aj ručne pomocou Loxone aplikácie alebo tlačidiel umiestnených „po ruke“ pri vstupe na terasu. Nadstavbou potom môže byť zahrnnutie markízy do preddefinovanej “ scény“ (nálady). Scéna grilovanie môže napríklad vytiahnuť markízu, osvetliť priestor terasy a priestor pri grile, prípadne spustiť hudbu na terase.


Exteriér a záhrada
V prípade podobných realizácií ako bola táto, má rozhodne svoje zastúpenie automatizácia procesov aj v exteriérových priestoroch. Obzvlášť ak klient ako v tomto prípade dal veľký dôraz a nemalé investície do vytvorenia veľmi príjemného, zaujímavého a členitého exteriéru z množstvom rôznych prvkov.
Údržba, fungovanie a udržanie vzhľadu takto členitého priestoru by vyžadovala značnú časovú náročnosť v prípade „manuálnej starostlivosti“.
V súčinnosti s realizátorom záhrady sme preto riešili kabeláž a následne správne nastavenie automatického spúšťania závlah pre rôzne zóny podľa požiadaviek zelene v danej zóne.
Okrem zavlažovania spíname v rôznych automatických režimoch aj niekoľko čerpadiel vytvárajúcich ilúziu potoka na pozemku. Samozrejmosťou je vizualizácia všetkých prvkov v aplikácii, vďaka čomu ich klient vie v prípade potreby ovládať podľa svojich aktuálnych požiadaviek.
Vďaka inštalácií meteostanice na streche objektu máme presné informácie o aktuálnej teplote, oblačnosti, zrážkach ale aj predpovede o počasí, čo umožňuje predikciu a optimalizáciu zavlažovacích procesov a následne aj optimalizáciu nákladov – spotreba energie a vody.



Fotovoltická elektráreň a batériové úložisko
S ohľadom na úsporu energie a optimalizáciu nákladov sa investor rozhodol aj pre investíciu do FVE. Fotovoltická elektráreň pozostáva z 30 kusov fotovoltických panelov inštalovaných na konštrukciách, ktoré kopírujú dostatočný sklon šikmej strechy. Aj napriek bohate zalesnenej záhrade sa podarilo panely optimálne umiestniť tak, že ich nezasahujú tiene z okolitých stromov. Celkový inštalovaný výkon je potom 9,9 kWp.
Už od začiatku bola od investora myšlienka realizácie batériového úložiska. Z toho dôvodu bol inštalovaný hybridný menič GoodWe 10K-ET. Ten našiel svoje miesto v technickej miestnosti v blízkosti rozvádzačov RUNEC, v tomto prípade kvôli objemu realizovanej smart automatizácie boli potrebné dve polia. Vzhľadom na lokalitu s občasnými výpadkami dodávky elektrickej energie sme zvolili úložisko s dostatočnou kapacitou. Batériové úložisko Pylontech Force H2 sa skladá z 3 modulov a má kapacitu
10,7 kWh, v prípade potreby rozšíriteľné až na 14,21 kWh a funguje v režime UPS.
